Mersin Böcek İlaçlama - 0532 132 91 97 - Mersin Haşere İlaçlama

Mersin Böcek İlaçlama - Sağlıklı Günler Sunuyoruz - 0532 132 91 97
Mersin Böcek İlaçlama - 0532 132 91 97 - Mersin Haşere İlaçlama

SGS Böcek İlaçlama (Sağlıklı Günler Sunuyoruz)


  BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ (2)

  Paylaş
  avatar
  MersinLee
  Admin

  Mesaj Sayısı : 178
  Usta : 545
  Kayıt tarihi : 29/01/08
  Yaş : 32
  Nerden : Mersin

  BİLGİSAYAR GÜVENLİĞİ (2)

  Mesaj tarafından MersinLee Bir 24th Temmuz 2009, 16:24

  Temizlenmesi:

  Bilgisayarı kapat bölümünde Ms-dos kipinde başlat seçeneğini işaretleyerek bilgisayarı kapatın. Ekrana çıkan dos ekranında sırasıyla aşağıda söylenenleri yapın

  C:\windows> cd system

  C:\windows\system>attrib -h -r grcframe.exe (aradaki boşluklara dikkat ediniz)

  C:\windows\system>del grcframe.exe

  C:\windows\system>del runonce.exe

  Trojandan bu şekilde kurtulmuş olursunuz. Sisteminizi yeniden başlatın.

  BO (BACK ORİFİCE)(BO2K 2000):

  Adı: bo2k.exe

  Boyutu: 112 KB

  Yerleştiği yer: Çalıştırıldığı dizin.

  Start up yöntemi: TCP/IP yapılandırmasında kullanılan bir dosyaya enfekte olarak sisteme bu sürücünün çalıştırılmasıyla yüklenir.

  En önemli özelliği: Sistemde bir sürücüye enfekte olarak çalışır. Dolayısıyla bulunması zordur.

  Özellikleri:

  Yaygın olarak kullanılan trojanlardan birisidir. En önemli özelliği kendisini TCP yapılandırmasında kullanılan sürücülerden birine enfekte ederek görülemez hale getirmektir. Bu sebeple bu yazıda bahsedilen start up yöntemlerinin hiç birisiyle tesbit edilemez. Çünkü kendisi direkt olarak çalışıyor görünmez. Bilgisayarın kullanmak zorunda olduğu sürücülerden birisine kendisini yerleştirir ve o sürücü sisteme yüklenince otomatik olarak sisteme yerleşir; .com ve .exe virüslerinin mantığına sahip. Bu pek de bilinmeyen özelliği dışında, kurbana gönderilen server programı istenildiği gibi ayarlanabiliyor(port, dosya adı değişebiliyor). Bağlantı kurulan makiye yönelik çok zengin bir kullanım seçeneği mevcut. Default olarak 31337 numaralı (ya da 54321) portu kullanır. server programının ismi bo2k.exe(config programı ile bu isim değiştirilebilir), boyutu 112 KB dır. Bu dosya herhangi özel bir dizine kendisini kopyalamaz. Çalıştırıldığı dizin içerisinde kalır. Zaten çalıştırıldıktan sonra silmeye kalkarsanız windows tarafından kullanıldığı için silinemez mesajını alırsınız.

  Temizlenmesi:

  Diğer trojanlar gibi sistemde direkt çalışmadığı için temizlenmesi için de farklı bir yöntem takip edilir. Kendisini TCP yapılandırmasında kullanılan sürücülere enfekte ederek sisteme yüklediği için, bozulmuş olan bu sürücülerin yenilenmesi ile sistemde çalışamaz hale gelir. Bunun için de o an mevcut olan TCP yapılandırmasının kaldırılarak sisteme yeniden kurulması gerekir. Bunun için başlat-ayarlar-denetim masasına gelmeliyiz. Burada Ağ adıyla belirtilen icona tıkladığımızda karşımıza ağ yapılandırmamız gelecek.

  Burada TCP/IP ile gösterilen seçeneği işaretleyerek kaldır butonuna basarsak TCP/IP yapılandırmamızı kaldırmış oluruz.

  Buradan Tamam butonuna basarak çıkıyoruz. Bize bilgisayarı yeniden başlatma ile ilgili bir ekran çıkacak tamam diyerek bilgisayarı yeniden başlatın.

  Bilgisayarınız yeniden başladığında biraz önce kaldırdığımız TCP/IP yapılandırmasını tekrar kuracağız. Bunun için başlat-ayarlar-denetim masası buradan ağa tıkladığımızda karşımıza çıkan ekranda ekle butonuna basıyoruz. Buradan çıkan menüden iletişim kurallarını tıkladığımızda çıkan ekranda sol tarafta microsoft seçili iken sağ tarafta TCP/IP yi seçerek tamam larla menülerden çıkıyoruz.

  Artık TCP/IP tekrar kurulmuş oldu. Son olarak bilgisayarı tekrar kapatıp açtığımızda TCP/IP yüklenmiş ve BO trojanından kurtulmuş oluruz.(Tabi bu işlemler sırasında gerekli dosyaları kopyalayabilmek için sizden win98 cd si istenebilir.)

  START UP (BAŞLANGIÇ) PROGRAMLARI:

  Bilgisayarımız açılırken bazı programlar sistem ihtiyaçlarından bazılarıda kullanıcı ihtiyaçlarından dolayı otomatik olarak çalıştırılırlar. Örneğin bir virüs tarama programınız varsa başlangıçta bu program otomatik olarak sisteminize yüklenir. Başlangıç programlarının çalışma sistemini kavrayabilmek ve onları kontrol edebilmek trojanları ortadan kaldırmada en etkili yöntemdir. Start up dosyaları bilgisayarınız açılırken çeşitli yollarla kendisini sisteme yükler.

  1) Win.ini

  Başlat a gelerek çalıştırda win.ini yazıp enter a basarsanız aşağıdaki gibi bir metinle karşılaşırsınız.

  [windows]

  NullPort=None
  Options=85663
  load=
  device=TRIO DATAFAX,DATAFAX,WINSERVE:
  run=

  [Desktop]
  TileWallpaper=0
  WallpaperStyle=0
  Pattern=(None)
  Wallpaper=C:\WINDOWS\WEBSHOTS.BMP

  [intl]
  iCountry=90
  ICurrDigits=2
  iCurrency=3
  iDate=1
  iDigits=2
  iLZero=1
  iMeasure=0
  iNegCurr=8
  iTime=1
  iTLZero=1
  s1159=
  s2359=
  sCountry=Turkey
  sCurrency=TL
  sDate=.
  sDecimal=,
  sLanguage=trk
  sList=;
  sLongDate=dd MMMM yyyy dddd
  sShortDate=dd.MM.yyyy
  sThousand=.
  sTime=:

  yukarıdaki [windows] başlığı altındaki "load= " ve "run= "ifadelerinden sonra gelecek olan dosya ismi bilgisayarınız tarafından açılışta otomatik olarak sisteminize yüklenir. Bilgisayarınız için gerekli bazı dosyalarda burada bulunarak başlangıçta çalıştırılabilir. Fakat aynı yeri bir trojan da kullanabilir. Bu durumda hangi dosyanın trojan hangisinin normal bir dosya olduğunu ayırt etmek sizin elinizde. Trojan olduğunu tahmin ettiğiniz dosya ismini silerseniz trojanın açılışta çalışmasını önlemiş olursunuz. Ama trojan hala bilgisayarınızdadır. Sadece çalışması engellenmiştir.

  2) System.ini

  Başlat a gelerek çalıştır da system.ini yazıp enter a basarsanız karşınıza aşağıdaki gibi bir dosya çıkar.

  [boot]
  oemfonts.fon=vgaoem.fon
  system.drv=system.drv
  drivers=mmsystem.dll ctpnpscn.drv power.drv
  shell=Explorer.exe
  gdi.exe=gdi.exe
  sound.drv=mmsound.drv
  dibeng.drv=dibeng.dll
  comm.drv=comm.drv
  mouse.drv=mouse.drv
  keyboard.drv=keyboard.drv
  *DisplayFallback=0
  fonts.fon=vgasys.fon
  fixedfon.fon=vgafix.fon
  386Grabber=vgafull.3gr
  display.drv=pnpdrvr.drv
  scrnsave.exe=
  user.exe=user.exe

  [keyboard]
  keyboard.dll=
  oemansi.bin=xlat857.bin
  subtype=
  type=4

  [boot.description]
  system.drv=Standart PC
  keyboard.typ=Standart 101/102-Tuşlu veya Microsoft Natural Klavye
  aspect=100,96,96
  mouse.drv=Standart fare
  display.drv=3D Artist PA50

  yukarıdaki satırlar arasında yer alan(üstten 4. sırada) shell=Explorer.exe satırına dikkat etmeniz gerekir. Bu satır da yazan dosya isimleri bilgisayarınız açılırken sisteme yüklenir (bu dosyanın trojan veya normal bir program olup olmadığını ayıretmek sizin elinizde). örneğin:

  shell=Explorer.exe Winlog.exe

  şeklindeki bir satır tehlike işaretidir. Explorer.exe ve winlog.exe açılışta sisteminize yüklenmektedir. Explorer.exe sisteminizin kullandığı bir program olduğu biliniyor. Öyleyse winlog.exe muhtemelen bir trojandır. Bu satırda winlog.exe dosya ismini silerseniz

  shell=Explorer.exe

  şeklinde değişir satırımız. Artık açılışta bu program çalıştırılmayacak dolayısıyla portlarınız açılmayacaktır. Fakat bu ismi silmekle trojanı silmiş olmayız sadece çalıştırılmasını önlemiş olduk.

   Forum Saati 17th Aralık 2018, 18:02