Mersin Böcek İlaçlama - 0532 132 91 97 - Mersin Haşere İlaçlama

Mersin Böcek İlaçlama - Sağlıklı Günler Sunuyoruz - 0532 132 91 97
Mersin Böcek İlaçlama - 0532 132 91 97 - Mersin Haşere İlaçlama

SGS Böcek İlaçlama (Sağlıklı Günler Sunuyoruz)


  BİOS KILAVUZU (4)

  Paylaş

  alpergökçehan

  Mesaj Sayısı : 30
  Usta : 90
  Kayıt tarihi : 19/07/09
  Yaş : 38
  Nerden : mersin

  BİOS KILAVUZU (4)

  Mesaj tarafından alpergökçehan Bir 24th Temmuz 2009, 18:51

  BIOS GÜNCELLEME NEDİR?
  GEREKLİ MİDİR?
  Biraz önceki ayarlarda gördüğümüz gibi, BIOS'dan donanımlarınız ile alakalı ayarları değiştirebiliyoruz. Tıpkı işletim sistemlerinde olduğu gibi BIOS'lar da hata içerebilir. Eğer anakartınız bir donanım ile çalışmayı reddediyorsa, veya uyumsuzluk yapıyorsa, bu sorunları ve(ya) hataları BIOS güncellemeleri ile gidermek mümkün. BIOS güncellemesi, anakartınızın üreticisinin çıkardığı daha yeni BIOS sürümünü, kullandığınız BIOS ile değiştirmektir. Çalışıyorsa, elleşme mantığını kullanarak, ortada bir sorun yokken BIOS güncellemek pek mantıklı değil. Ama bakarsınız, yeni özellikler gelmiştir, kritik sorunlar giderilmiştir, o zaman güncelleriz. Tabii sırf sorunları gidermek için yapılan bir şey değil BIOS güncelleme. Örneğin yeni bir işlemci çıktı, anakartımız teorik olarak bu işlemciyi destekliyor. Ama işlemciyi taktığımızda, işlemcinin yanlış algılandığını görüyoruz. Yeni BIOS güncellemesi ile bu işlemcinin tam anlamıyla desteklendiğini görürsünüz.
  BIOS, sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılı olduğunu söylemiştik. Eğer sadece okunabilir bir belleğin üzerindeyse, nasıl güncelleme yapacağız? Aslına bakarsanız, günümüzde, BIOS'lar EEPROM üzerine yazılıdır. EEPROM (Electrically Erasable Programmable ROM), elektrik yoluyla kendini programlamamıza olanak veren bir tip bellek. Dolayısıyla anakart üreticimizin çıkardığı BIOS güncellemelerini yapmamız mümkün oluyor. Bu güncelleme işini, BIOS yazılımının türüne göre veya anakart üreticisine göre farklı farklı yazılımlar ile yapabilmemiz mümkün. Örneğin, AWARD BIOS kullanan bir kişi, BIOS güncelleme yaparken AWDFLASH programını kullanır. Anakart üreticine göre de değişir demiştik. Asus anakartlar AWARD BIOS kullanmasına rağmen, AFLASH adında kendilerine has bir program kullanırlar.
  BIOS GÜNCELLEME İŞLEMİ
  İÇİN NELER GEREKLİDİR? RİSKLİ MİDİR?
  Öncelikle sabırlı olmalısınız. BIOS güncelleme işlemi, eğer kurallara uyulmaz ise riskli bir iştir. Kurallara uyarsanız gayet basit bir işlem. Eğer anakartınızın üreticisinin sayfasında yazılanlara harfiyen uymazsanız, BIOS yazılma işlemi başarısız olarak sisteminiz tekrar açılmayabilir. Sözün özü, BIOS güncelleme olaylarına girişmeden önce, anakart üreticinizin yazdığı uyarılara iyice uyun. Piyasadaki popüler anakart markaları için ayrı ayrı güncelleme işlemlerini beraber gerçekleştireceğiz; dolayısıyla olayın mantığını kavramanız açısından önemli olur diye düşünüyoruz.
  Gerekli olan ve bilmeniz gereken şeylere topluca bir göz atalım:
  - Anakartınızın markası & modeli
  - Anakartınızın üreticisinin Web sitesi
  - Anakartınız için gereken BIOS dosyaları ve sistem disketi
  Tekrarlıyoruz, BIOS güncelleme işlemi sırasında bir aksaklık olması, elektrik gitmesi ile BIOS bilgileri uçabilir ve sisteminiz açılmayabilir. İşin özü, bu iş deneyim ister ve olabilecek sorunlardan PC Magazine dergisi sorumlu tutulamaz.
  ÖN HAZIRLIKLAR
  Birkaç ön hazırlık yapmamız gerekiyor. Bu konuda size anakart kitapçığınız destek olacaktır ama bunları özetlemek gerek. Örneğin bazı anakartlarda, bazı virüslerden dolayı BIOS uçmasın diye, BIOS Flash koruması koymuşlardır. Anakartınızın kitapçığında bu belirtilmiştir. Daha doğrusu, anakartınız için çekeceğiniz BIOS dosyasının yanında olan benioku dosyalarında bu işlemler açıkça belirtilmiştir. BIOS güncelleme işlemi yapmak için, bellekte çalışan programın olmaması gerekiyor. Dolayısıyla bu ortamı sağlayabilmek için bir sistem disketi şart. Win9x işletim sistemi kullanıyorsanız bu kolay; fakat Windows Me veya Win2K işletim sistemini kullanıyorsanız durum biraz karışık. Tek çözüm, bir arkadaşınızdan veya en yakın bir bilgisayarcıdan sistem disketi rica etmek olacaktır. Bazı firmalar, "Canlı Güncelleme" olayına el attıklarından, bazı markaların kullanıcıları şanslı sayılabilecek. Bu konuya ilerleyen bölümlerde bahsettik. Artık bazı ünlü markaların BIOS'larının nasıl güncellediğini adımlar halinde anlatabiliriz.

  BIOS DOSYA ADRESLERİ
  Anakart üreticilerinin BIOS dosyaları için sunduğu direkt adresler ve programların adresleri işte aşağıda:
  Asus: http://www.asus.com.tw/products/
  motherboard/bios.html
  GigaByte: http://www.gigabyte.com.tw/support/
  mbbios_index.htm
  Abit: http://www.abit-usa.com/english/download/
  bios%20update/main.htm
  MSI: http://www.msi.com.tw/support/bios/main.htm
  Soyo: http://www.soyousa.com/686bios.html
  Intel: http://support.intel.com/support/
  motherboards/desktop/
  IWill: http://www.iwillusa.com/support/
  ProductSupport.asp?SupportID=8
  FIC: http://www.fic.com.tw/techsupport/drivers/
  searchbios1.asp
  SpaceWalker (Shuttle): http://www.
  spacewalker.com/english/download.htm
  Tyan: http://www.tyan.com/support/html/
  bios_support.html
  BIOS GÜNCELLEME PROGRAMLARI
  AFLASH programının son sürümü: http://cgi.asus.com.tw/cgi-bin/dl.a...lash/AFLASH.exe
  AWDFLASH programının son sürümü: http://www.hwstation.com/files/pcmag/awdflash.exe
  Buradan çekeceğiniz AWDFLASH programı, Asus hariç, diğer AWARD BIOS kullanan anakartlar içindir.
  ASUS ANAKARTLAR
  o ASUS anakartlarda, genelde AWARD BIOS kullanıyor. Sadece, şu an için eski bir kart sayılan ASUS K7M'de AMI BIOS kullanılmıştı. Onun haricinde, AWARD BIOS kullanılıyor. Fakat ASUS, P3B-F dahil olmak üzere ondan sonra çıkan tüm anakartlarında, alışık olduğumuz AWARD Moduler BIOS'un aksine, AWARD Medallion BIOS kullanılmış. BU BIOS'dan geçtiğimiz sayfalarda bahsetmiştik. ASUS anakartların BIOS'unu güncellemek için, ASUS'a özel olan AFLASH programını kullanmak gerekiyor. K7M serisi için ise, Flash822.exe dosyasını kullanmak gerekiyor.
  Genel olarak baktığımızda, Asus anakartların BIOS'unu güncellemek için iki adet dosyaya ihtiyacımız var. AFLASH.exe ve güncel BIOS dosyası.
  ADIM ADIM ASUS BIOS GÜNCELLEMESİ
  Örnek Anakart: ASUS CUSL2
  Önce sistemi boot edebilecek bir disket hazırlamamız gerekiyor. Bunun için Win9x kullanıyorsanız, disket sürücünüze boş bir disket koyup, Başlat-Programlar-MS-DOS komut istemi yolunu izleyip, format a:/q/s komutunu verin. Bu şekilde bir sistem disketimiz olmuş oldu. PC'yi bu disket ile açmamız gerektiğinden, BIOS'a girip BOOT menüsünden boot sırasında birinciliği disket sürücünüze verin. Böylece sistemi disketten boot edebileceğiz.
  Anakartınızın modeline göre, kutucukta belirtilen BIOS dosyalarının adresine gidip, sizin anakartınız için en güncel olan BIOS dosyasını çekin. Ayrıca, yine AFLASH programını çekmeniz gerekiyor. Çekeceğiniz BIOS dosyası sıkıştırılmış olarak geleceğinden¸ bu dosyayı disket sürücünüzün içine açın. AFLASH programını da diskete kopyalayın. Ayrıca BIOS'a girerek, önemli ayarları bir kenara not edin.
  Bilgisayarı disketten açtıktan sonra, komut satırına:
  AFLASH
  yazıp Enter'a basın.
  Ekrana iki seçenek gelecek. Birincisi: Şu anki BIOS sürümünü bir dosyaya kaydet; ikincisi: BIOS'u güncelle.
  Her ihtimale karşı, siz şu anda kullandığınız BIOS'u yedekleyin. İlerde belki bu eski BIOS'lar ile koleksiyon yaparsınız. Şaka bir tarafa, acil durumlarda gerekli olabilir. Birinci seçeneği seçtikten sonra, sizden şu anda kullandığınız BIOS sürümünün yedeklenmesi için dosya ismi isteyecek. Eskibios.bin yazabilirsiniz mesela.
  Daha sonra 2. seçeneğe geçin. Sizden, Internet'ten çektiğiniz BIOS dosyasının ismini ister. Bunu buraya yazın ve Enter'a basın. İlk etapta, güncellemek istediğiniz BIOS dosyasının anakartınız ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilir. Bu doğrulama esnasında size şöyle bir mesaj verebilir: "Notice: Boot Block is Different". Size güncelleyeceğine emin misiniz diye sorulduğunda Y tuşuna basıp devam edebilirsiniz. Bu mesajı neden verdiğini daha sonra anlatacağız. İşlem başarılı olursa, "Flashed Successfully" mesajı belirecektir.
  Eğer bir hatayla karşılaşırsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatmayın. Güncelleme işlemini tekrar yapın. Sorun yine devam ederse, bu sefer AFLASH programı ile kayıt ettiğimiz eski BIOS'u yüklemek zorunda kalacağız.
  Eğer ola ki işlem başarısızlıkla sonuçlandığı halde sisteminizi kapatıp açarsanız, Boot Block'un durumuna göre sistem açılır veya açılmaz. Boot Block, BIOS'da bir bölüm olup bilgisayarınız açılması için gereklidir. Eğer güncelleme işleminde Boot Block zarar görürse, sisteminiz açılmayacaktır. Aklınızda bulunsun diye söyleyeyim; anet haber gurubundan bir arkadaş, ASUS P3V4X ile BIOS güncelleme işlemi yaparken hata vermiş ama bilgisayarını kapatıp tekrar açtığında sorun yokmuş. Demek ki Boot Block korunmuş. Bu konuya ileriki sayfada olan "BIOS Kurtarma" adlı bölümde değiniyoruz.
  BIOS güncelleme işlemi başarı ile biterse,BIOS'a girerek, Load Setup Defaults ayarını seçerek, Enter'a basıyoruz. Daha sonra, daha önce değiştirmiş olduğumuz BIOS ayarlarını tekrar el ile ayarlıyoruz.
  NOT: Güncellemeleri yapmadan önce, sitedeki uyarılara dikkat edin. Örneğin Asus CUSL2 kullanıcılarına şöyle bir uyarı yapılmış:
  "Eğer AFLASH programının 1,27 versiyonunu kullanarak, BIOS versiyonu 1001.A veya daha önceki sürümden yeni sürümlere güncelleyecek iseniz, BIOS'dan Advanced-PCI Configuration-VGA BIOS Sequence ayarını [PCI/AGP] yapın. Aksi takdirde sistem doğru bir şekilde başlayamayacaktır. Böyle bir durumda, AGP veya PCI yuvasına taktığınız ekran kartını çıkartarak, Clear CMOS jumper'ı ile CMOS bilgilerini silin. Anakart üzerine entegre olan ekran kartı ile bilgisayarı açıp, Load Setup Defaults yaptıktan sonra, Add-On ekran kartınızı kullanabilirsiniz."
  GIGABYTE ANAKARTLAR
  Anlayacağınız, önemli uyarılar bunlar; dikkat etmek lazım.
  o GigaByte anakartlarda genelde karşılaşacağınız BIOS, AWARD BIOS'dur. Güncel bir Gigabyte anakartınız varsa, AWDFLASH programının en son sürümün kullanmanız gerekiyor. Zira son 3-4 aydır çıkan, sadece GigaByte için değil, hemen hemen tüm anakartlarda AWARD BIOS'un 6,0 sürümü kullanılıyor. Dolayısıyla yeni BIOS sürümünü güncellemek için yeni bir güncelleme dosyası kullanmak lazım.
  ADIM ADIM GIGABYTE BIOS GÜNCELLEMESİ
  Örnek Anakart: BX2000+
  Önce sistemi boot edebilecek bir disket hazırlamamız gerekiyor. Bunun için Win9x kullanıyorsanız, disket sürücünüze boş bir disket koyup, Başlat-Programlar-MS-DOS komut istemi yolunu izleyip, format a:/q/s komutunu verin. Bu şekilde bir sistem disketimiz olmuş oldu. PC'yi bu disket ile açmamız gerektiğinden, BIOS'a girip ADVANCED BIOS FEATURES menüsünden, boot sırasında birinciliği disket sürücünüze verin. Böylece sistemi disketten boot edebileceğiz.
  Anakartınızın modeline göre, kutucukta belirtilen BIOS dosyalarının adresine gidip, sizin anakartınız için en güncel olan BIOS dosyasını çekin. Ayrıca, AWDFLASH programını çekmeniz gerekiyor. Çekeceğiniz BIOS dosyası içinde normalde AWDLFLASH dosyası da bulunuyor ama her ihtimale karşı bu dosyayı çekmiş olmanızda fayda var. BIOS dosyası, sıkıştırılmış olarak geleceğinden¸ bu dosyayı disket sürücünüzün içine açın. AWDFLASH programını da diskete kopyalayın. Ayrıca BIOS'a girerek, önemli ayarları bir kenara not edin.
  Bilgisayarı disketten açtıktan sonra, komut satırına:
  awdflash dosya_adı.xxx
  yazıp Enter'a basın. dosya_adı.xxx yerine, anakartımız için Internet'ten çektiğimiz BIOS dosyasının ismini yazacağız. Örneğin:
  awdflash bx2000p.f3
  AWDFLASH programına girdiğinizde, size alt bölümde bir soru soracak: "Do You Want To Save Bios?" Şu anda kullandığınız BIOS'u kayıt edip etmeyeceğinizi soruyor. "Y" tuşuna basarak bunu kabul edin ve kayıt edilmesi için bir dosya adı girin . Örneğin: eskibios.bin
  Bu işlem bittikten sonra, alt bölümde ikinci bir soru belirecek: "Are you sure to program?". BIOS'u güncellemek istediğinize emin olup olmadığınızı soruyor. "Y" tuşuna basıp devam ediyoruz.
  Olay kendi kendine bitecektir. Bu esnada arkanıza yaslanıp, rahatlayın. Sorun olur mu o tartışılır; ama gerçek bir şey var ki, GigaByte'ın güncel modellerinin hemen hemen hepsinde çift BIOS kullanılıyor ve bir sorun olsa bile, ikinci BIOS devreye girerek sizi kurtarıyor. Bir sorun olsa dahi BIOS Kurtarma bölümüne bakarak sorunu halledebilirsiniz. GigaByte, bu teknolojiyi ilk olarak BX2000 anakartında kullanmıştı ve bu anakartın çıktığı dönemlerde en çok satılan anakart haline gelmişti. Daha sonraları bir çok firma benzer teknolojiler ile olaya el attı.
  İşlem bittiğinde, bilgisayarınız yeniden başlatarak BIOS'a girin ve LOAD SETUP DEFAULTS seçeneğini uygulayın. Değiştirmek istediğiniz ayarları değiştirip, kayıt edip çıkın.
  ABIT ANAKARTLAR
  o Abit Anakartların hemen hemen hepsi AWARD BIOS kullanıyor. Her şeyden önce belirtmememiz gereken bir şey var. Abit Anakarta sahipseniz, Internet karmaşasında yolunuz bir nevi bulmuşsunuz demektir: Abit'in sitesi Türkçe olarak ta hizmet veriyor. Bu anlamda Abit'i tebrik etmek gerekir.
  Abit'in Türkçe sayfalarına http://www.abit.com.tw/turkish/index.htm adresinden ulaşabilirsiniz.
  Önceden, Abit anakartların BIOS'unu update etmek için 3 adet dosya gerekiyordu; ama şimdi o sistem yok. İki dosyaya ihtiyaç duyacağız. Birincisi AWDFLASH programı, ikincisi ise BIOS güncellemede kullanacağımız yeni BIOS dosyası.
  ADIM ADIM ABIT BIOS GÜNCELLEMESİ
  Örnek Anakart: ABIT SE6
  Önce sistemi boot edebilecek bir disket hazırlamamız gerekiyor. Bunun için Win9x kullanıyorsanız, disket sürücünüze boş bir disket koyup, Başlat-Programlar-MS-DOS komut istemi yolunu izleyip, format a:/q/s komutunu verin. Bu şekilde bir sistem disketimiz olmuş oldu. PC'yi bu disket ile açmamız gerektiğinden, BIOS'a girip ADVANCED BIOS FEATURES menüsünden, boot sırasında birinciliği disket sürücünüze verin. Böylece sistemi disketten boot edebileceğiz.
  Anakartınızın modeline göre, kutucukta belirtilen BIOS dosyalarının adresine gidip, sizin anakartınız için en güncel olan BIOS dosyasını çekin. Ayrıca, AWDFLASH programını çekmeniz gerekiyor. BIOS dosyası, .EXE uzantılı olarak geliyor. Dolayısıyla bu dosyanın üzerine çift tıklayıp kendiliğinde açılmasını sağlayın. Sonra oluşan bu dosyayı disket sürücünüze kopyalayın. AWDFLASH programını da diskete kopyalayın. Ayrıca BIOS'a girerek, önemli ayarları bir kenara not edin.
  Bilgisayarı disketten açtıktan sonra, komut satırına:
  awdflash dosya_adı.xxx
  yazıp Enter'a basın. Dosya_adı.xxx yerine, anakartımız için Internet'ten çektiğimiz BIOS dosyasının ismini yazacağız. Örneğin:
  awdflash SE6_SW.BIN
  AWDFLASH programına girdiğinizde, size alt bölümde bir soru soracak: "Do You Want To Save BIOS?" Şu anda kullandığınız BIOS'u kayıt edip etmeyeceğinizi soruyor. "Y" tuşuna basarak bunu kabul edin ve kayıt edilmesi için bir dosya adı girin . Örneğin: eskibios.bin
  Bu işlem bittikten sonra, alt bölümde ikinci bir soru belirecek: "Are you sure to program?". BIOS'u güncellemek istediğinize emin olup olmadığınızı soruyor. "Y" tuşuna basıp devam ediyoruz.
  İşlem bittiğinde, bilgisayarınız yeniden başlatarak BIOS'a girin ve LOAD SETUP DEFAULTS seçeneğini uygulayın. Değiştirmek istediğiniz ayarları değiştirip, kayıt edip çıkın.
  Abit, bu işi otomatikleştirmek için birkaç komut daha yazmamızı daha mantıklı buluyor. Bilgisayarımızı hazırladığımız sistemi disketiyle açtıktan sonra komut satırına şunu yazmak olacak:

   Forum Saati 17th Aralık 2018, 17:38