Mersin Böcek İlaçlama - 0532 132 91 97 - Mersin Haşere İlaçlama

Mersin Böcek İlaçlama - Sağlıklı Günler Sunuyoruz - 0532 132 91 97
Mersin Böcek İlaçlama - 0532 132 91 97 - Mersin Haşere İlaçlama

SGS Böcek İlaçlama (Sağlıklı Günler Sunuyoruz)


  XP SERVICEPACK 2 İNCE AYARLAR (1)

  Paylaş

  alpergökçehan

  Mesaj Sayısı : 30
  Usta : 90
  Kayıt tarihi : 19/07/09
  Yaş : 38
  Nerden : mersin

  XP SERVICEPACK 2 İNCE AYARLAR (1)

  Mesaj tarafından alpergökçehan Bir 25th Temmuz 2009, 06:59

  Windows’un en son toplu güncellemesi olan XP SP2, birçoğumuz tarafından büyük merakla bekleniyordu. Çoğumuzun beklentilerini yeterli düzeyde aşamadığını düşündüğümüz SP2, aslında görüldüğü gibi sistemlerimize çokta kötü özellikler getirmedi. Sistem veya bağlantı hızındaki yavaşlamalar SP2’nin antipati kazanmasına neden olmakta. Nihayetinde sistemimizde oluşturacağımız güvenlik çemberi dâhilinde, sistemimizde belirli kısıtlama ve yavaşlamanın görülmesi kaçınılmaz olacaktır. SP2 bunu sizin yerinize yapıyor. Daha ne istiyorsunuz
  SP1 yamasının içeriğinin ortalama %60’ı Windows içerisinde bulunan güvenlik açıklarının ve zayıflıklarının kapatılmasıyla sınırlıydı. Diğer %40 ise ileriye dönük kullanıcı memnuniyetini düşünülmüştür. Ancak Microsoft SP2 ile bu kavramı yıkarcasına kullanıcı için elinden gelen her şeyi yapıyormuş gibi gözükmek istemiş. Bana göre de amaçlarına ulaşmışlar. Çünkü SP2 ile Windows yeni bir güvenlik anlayışına dâhil edilmiş gibi davranıyor. Bununla beraber SP2 “Ağ Koruması, Sistemin Gözetlenmesi, Bellek koruması, Mail koruması” gibi servisleri çalıştırabiliyor. SP2 ile Microsoft bazı rakiplerinin kullandığı güzel uygulamaları da kendi bünyesinde toparlamış. Örneğin Linux severlerin çokça kullandığı TAB tuşu ve adres tamamlama özelliği sistem dosyalarında da kullanılmaya başlanmış. İnternet Explorer adres çubuğuna önceden ziyaret ettiğiniz bir adresi yazarken adres TAB tuşu ya da otomatik kendini tamamlar. İşte Windows’ta bu özelliği kendi sistem dosyalarına uyarlamış. Tek fark dizini tamamlayan adreslerin önceden açılmamış olması. Yani yeni bir dizin açarken bile adres çubuğu kendisini tamamlayabiliyor. Tıpkı linux’te olduğu gibi.
  Wscui.cpl çalıştır Sistemimize renk getiren güvenlik merkezine bir bakalım başlat

  Kurulumda Oluşabilecek Problemler
  *Kurulumda oluşabilecek hatalardan dolayı SP2 tam yüklenemeyebilir. Bu nedenle kurulum sonrası Program Ekle/ Kaldır bölümüne bakın, SP2 burada görülüyor mu? Eğer görülüyor iseniz Windows arama kutucuğunu çalıştırın ve
  C: içerisinde %windir%\system32\lsass.exe
  yazın ve aratın eğer lsass.exe eklentisini bulursa, eklentiye sağ tıklayın ve sürüm diyin. Burada görülen sürüm 5.1.2600.2096'dan küçük özellikler ise SP2 sorunsuz yüklenmiştir demektir.
  **Örneğin İnternet Explorer düzgün çalışmıyor ise, bazı .dll dosyaları düzgün kaydedilmemiştir demektir.Sisteminizde düzgün çalışmayan ve doğruluğu kanıtlanamayan bazı dosyalar olabilir bu nedenle sisteminizi elle denetlemeniz gerekmektedir. Bu işlem için ilk önce administrators grubuna dahil kişi olarak sistemi açın ve sisteminize Windows XP CD sfc /scannow komutunu CMD çalıştır cdsini CD_ROM’a yerleştirin ve başlat verin. SFC.EXE aracı sisteminizin doğruluğunu ve bütünlüğünü denetleyip eksikleri tamamlayacaktır.
  ***SP2 kurulum sonrası detayları logluyor. Bu logları c:\windows\ “setupapi.log – svcpack.log – spunins.log “ içerisinde bulabilirsiniz.

  NOT: Ben SP2 kurulumu öncesi belgelerim klasörünün içindekileri D: sürücüsüne taşıdım, ardında Win XP SP1’li CD ile sistemi onar dedim, ardından SP2’yi sorunsuz bir şekilde kuruldu. Sistem ilk haliyle biraz hantallaştı ama birkaç ince ayar sonrasında sistemim normal haline döndü diyebilirim.
  İnternet Explorer Özelliklerinde Upgrade
  ***SP2 ile gelen özelliklerin ilki açılır pencereleri engelliyebilmesidir. Artık istemimiz doğrultusunda farklı bir pencere daha açılmayacak. Bu ayar için İnternet Explorer » İE seçenekleri » Gizlilik » Açılır Pencere Engelle seçeneğini işaretli tutmanız gerekmekte. Ek olarak güvendiğiniz adreslere, örneğin www.cyber-security.org için özel bir durum oluşturabilirsiniz. Bu adresleri güvenilen adres olarak belirleyebilirsiniz. Duyuru veya bilgilendirmeler için açılabilecek ek pencereleri görebilirsiniz.
  Güvenilen siteler sınıfının oluşturulması bağlantı hızınızı etkileyecektir. İnternet Explorer » İE seçenekleri » Güvenlik » Güvenilen siteler » Siteler burada bulunan “ Bu bölgede bulunan tüm sitelerden HTTPS sunucusu doğrulaması iste” seçeneğinin işaretli olması gerekmektedir. Bu güvenlik önlemi internet üzerinden bankacılık işlemleri yapan kullanıcı veya internet üzerinden alış – veriş yapan birçok kullanıcıyı doğrudan etkilemektedir. Çünkü sizin aslında güvendiğinizi sandığını adresler bir banka şubesi olmayabilir. Yalnız o adrese benzetmeye çalışanların bir tuzağı olacaktır. Bu özellik kullanılan sertifikaları çağıracak, istediği cevabı alamayınca işlemi sonlandıracaktır.
  ***Eğer internet bağlantısı süresinde istenmeyen bağlantıların açılması, reklam bloklarının gelmesi durumunda İE seçenekleri » Gelişmiş » üçüncü kişilerin tarayıcı eklentilerini etkinleştir seçeneğini kaldırın reboot sonrası, soruna neden olan program için İE Özellikleri » Programlar » Eklentileri Yönet » İE Tarafından kullanılan eklentileri seçeneklerindeki hatalı programın dll’sine devre dışı deyin.
  ***Ek olarak kullanıcılardan kaynaklanan bir sorundan dolayı internet bağlantılarında sorun oluşması mümkün, bu nedenle sorun oluşturan kullanıcı hesabını silip, yenisini oluşturmak çoğu zaman birçok sorunu ortadan kaldıracaktır.
  ***İE içerisinde bulunan eklentiler. Yazılım bileşenleridir. Yani Web sitelerini ziyaret ettiğinizde gerekli eklentiler karşıdan otomatik/manuel olarak yüklenir. Bu eklentileri güncellemek için ilgili eklentiye gelin İE » Araçlar » Eklentileri Yönet burada istediğiniz eklentiye gelip “ activeX’i güncelleştir “ seçeneğini kullanabilirsiniz.
  Herhangibir sorun karşısında başlat » çalıştır » regedit
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Ext\Settings içerisinde bulunan ve eklentinin engellenmesine neden (CLSID) anahtarında gösterilir. Eğer probleme neden olan eklentiyi bulursanız. HKEY_CLASSES_ROOT içerisinde aramanız gerekmekte. Böylece gösterilen eklentiyi belirleyebilirsiniz.
  ***Eğer eklenti yönetimine erişimi engellemek isterseniz. Yani değişikliklerin yapılmasını önlemek için;
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\Inte rnet Explorer\Restrictions anahtarında NoExtensionManagement adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değerine “ 1 “diyin.

  Outlook’la Daha Güvenli E-posta Sistemi
  ***Bir Microsoft aracı olan Outlook SP2 ile daha da güvenli bir hale getirilmiş. İlk bakışta pek bir farkın olmadığı görülüyor. Ancak gelen maillerin postalardaki resimlerin ve dış içeriği engelle seçeneğinin aktif olması bunun öyle olmadığını gösteriyor. Böylelikle postalardaki dış içerik engellenebiliyor ve istenmeyen içerikler kullanıcının güvenliği doğrultusunda çalıştırılmıyor. Resim eklentilerinin zarar ihtiva ettiğini anladığı an bunu size X harfini sembolize ederek sunuyor. Güvenilen bir adresten gelen içeriği ise direk gösteriyor. Outlook’un spam önleme unsurlarının kuvvetli olduğunu biliyorsunuz. Ancak Microsoft yine yetinmeyip bu özelliğe de biraz katkıda bulunmuş gibi görülüyor.
  ***Outlook içerisinde göndermek istediğiniz bazı postalar “ giden kutusunda” umduğunuzdan daha uzun durabilir. Bu soruna geçici olarak önlem alabilirsiniz.
  Sürüm numarası 11.0 ise Outlook 2003
  Sürüm numarası 10.0 ise Outlook 2002
  Sürüm numarası 9.0 ise Outlook 2000
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\11.0(s ürüm numarası)\RPC anahtarına ForcePolling regedit girdisi eklenmelidir.

  Zamanlanmış Görevlere Doping
  ***Windows içerisinde çalışan zamanlanmış görev hizmetine yeni eklentilerle, sistemin stabilizesinin arttırılması hedeflenmiş. Sistem içerisinde çalışabilecek gizli görevlerin gösterilmesine imkân tanınmış. Gizli görevleri gerçekleştirebilmek için administrators grubu içine dahil edilmesi gerekmekte. Yeni bir görev oluşturacağınız zaman size birçok seçenek de sunulmakta.

  Veri Yürütülmesi Engellenebiliyor.
  ***SP2 çeşitli kodların, sayfalardan yürütülmesini engellemektedir. Bunun içinde DEP özelliğini kullanmaktadır. Bu sayfalar kodu yürütmeye çalıştığı an Windows özel bir durum oluşturur ve kodun yürütülmesini engeller. Genel amacı internet gelebilecek virüs gibi tehlikelerin oluşturduğu bulaşma veya dağılma gibi bellek konumlarındaki kodların yürütülmesini engellemektir. Bu güvenlik seviyesinin diğer iyi bir özelliği ise adres defterini koruyor olmasıdır. Yani e-posta eklentileri için adres defterini kullanan virüsler bu uygulama sonrasında ilgili listeye ulaşamaz. Ancak yinede belirtim bu uygulama Microsoft’un verdiği talimatlar doğrultusunda gerçekleşir. Aksi hallerde SP2 güvenlik duvarı zarar görebilir.

  Virüslere Karşı Önlemler
  ***Güvenlik merkezinde bulunan Virüsten Korunma adlı bölümde “virüsten koruma yazılımı bilgisayarımı korumaya nasıl yardımcı olur? “isimli yardım linkinde gerekli bilgilendirmeleri alabilirsiniz. Yani size kısaca AV aracı alın diyor

   Forum Saati 17th Aralık 2018, 16:59